French Open Day 8 Order of Play Sunday June 4th 2017 – Roland Garros

French Open 2017

French Open Day 8 Order of Play Sunday June 4th 2017 – Roland Garros

Philippe-Chatrier Court 11:00 AM
Women’s Singles – Round 4
Caroline Wozniacki (DEN) [11] vs.Svetlana Kuznetsova (RUS) [8]
Men’s Singles – Round 3
Gael Monfils (FRA) [15] vs.Richard Gasquet (FRA) [24] To Finish 6-5
Women’s Singles – Round 4
Venus Williams (USA) [10] vs.Timea Bacsinszky (SUI) [30]
Men’s Singles – Round 4
Albert Ramos-Vinolas (ESP) [19] vs.Novak Djokovic (SRB) [2]

Suzanne-Lenglen Court 11:00 AM
Women’s Singles – Round 3
Elina Svitolina (UKR) [5] vs.Magda Linette (POL)
Men’s Singles – Round 4
Roberto Bautista Agut (ESP) [17] vs.Rafael Nadal (ESP) [4]
Women’s Singles – Round 4
Garbiñe Muguruza (ESP) [4] vs.Kristina Mladenovic (FRA) [13]
Men’s Singles – Round 4
Dominic Thiem (AUT) [6] vs.Horacio Zeballos (ARG)

Court 1 11:00 AM
Men’s Singles – Round 3
Hyeon Chung (KOR) vs.Kei Nishikori (JPN) [8] To Finish 5-7 4-6 7-6(4) 3-0
Men’s Singles – Round 4
Milos Raonic (CAN) [5] vs.Pablo Carreno Busta (ESP) [20]
Women’s Doubles – Round 3
Gabriela Dabrowski (CAN) [9]/ Yifan Xu (CHN) [9] vs.Raluca Olaru (ROU)/Olga Savchuk (UKR)
Mixed Doubles – Round 2
Pauline Parmentier (FRA)/Mathias Bourgue (FRA) vs.Andrea Hlavackova (CZE) [3]/Edouard Roger-Vasselin (FRA) [3]

Court 2 11:00 AM
Men’s Singles – Round 3
Karen Khachanov (RUS) vs.John Isner (USA) [21] To Finish 7-6(1)
Women’s Singles – Round 4
Jelena Ostapenko (LAT) vs.Samantha Stosur (AUS) [23]
Men’s Doubles – Round 3
Jamie Murray (GBR) [5]/Bruno Soares (BRA) [5] vs.Rohan Bopanna (IND) [9]/Pablo Cuevas (URU) [9]
Mixed Doubles – Round 2
Abigail Spears (USA)/Juan Sebastian Cabal (COL) vs.María José Martinez Sanchez (ESP)/Marcelo Demoliner (BRA)
Women’s Doubles – Round 2
Jana Cepelova (SVK)/Su-Wei Hsieh (TPE) vs.Svetlana Kuznetsova (RUS) [14]/Kristina Mladenovic (FRA) [14]

Court 3 11:00 AM
Women’s Singles – Round 3
Carina Witthoeft (GER)/vs.Karolina Pliskova (CZE) [2]
Women’s Doubles – Round 3
Kirsten Flipkens (BEL)/Francesca Schiavone (ITA) vs.Nao Hibino (JPN)/Alicja Rosolska (POL)
Women’s Doubles – Round 3
Yung-Jan Chan (TPE) [3]/Martina Hingis (SUI) [3] vs.Kiki Bertens (NED) [13]/Johanna Larsson (SWE) [13]
Mixed Doubles – Round 2
Casey Dellacqua (AUS)/Rajeev Ram (USA) vs.Hao-Ching Chan (TPE) [6]/Jean-Julien Rojer (NED) [6]
Mixed Doubles – Round 2
Gabriela Dabrowski (CAN) [7]/Rohan Bopanna (IND) [7] vs.Chloe Paquet (FRA)/Benoit Paire (FRA)

Court 4 11:00 AM
Boys’ Singles – Round 1
Brian Cernoch (USA) vs.Alen Avidzba (RUS)
Boys’ Singles – Round 1
Yu Hsiou Hsu (TPE) [5] vs.Danny Thomas (USA)
Boys’ Singles – Round 1
Marko Miladinovic (SRB) [6] vs.Sebastian Korda (USA)
Girls’ Singles – Round 1
Thaisa Grana Pedretti (BRA) vs.Katarina Zavatska (UKR) [14]
Boys’ Singles – Round 1
Alan Fernando Rubio Fierros (MEX) vs.Bertus Kruger (RSA)
Girls’ Singles – Round 1
En Shuo Liang (TPE) vs.Iga Swiatek (POL) [5]

Court 5 11:00 AM
Boys’ Singles – Round 1
Simon Carr (IRL) vs.Vasil Kirkov (USA)
Boys’ Singles – Round 1
Patrick Kypson (USA) vs.Duarte Vale (POR) [16]
Boys’ Singles – Round 1
Sam Riffice (USA) vs.Thiago Agustin Tirante (ARG)
Girls’ Singles – Round 1
Fernanda Labrana (CHI) vs.Sofya Lansere (RUS)
Boys’ Singles – Round 1
Benjamin Sigouin (CAN) vs.Oliver Crawford (USA) [10]
Boys’ Singles – Round 1
Francesco Forti (ITA) vs.Gianni Ross (USA)

Court 6 11:00 AM
Women’s Singles – Round 3
Anastasija Sevastova (LAT) [17] vs.Petra Martic (CRO)
Women’s Doubles – Round 2
Bethanie Mattek-Sands (USA) [1]/Lucie Safarova (CZE) [1] vs.Aleksandra Krunic (SRB)/Ajla Tomljanovic (AUS)
Men’s Doubles – Round 3
Ryan Harrison (USA)/Michael Venus (NZL) vs.Purav Raja (IND)/Divij Sharan (IND) To Finish 2-1
Mixed Doubles – Round 2
Elina Svitolina (UKR)/Artem Sitak (NZL) vs.Sania Mirza (IND) [2]/Ivan Dodig (CRO) [2]
Mixed Doubles – Round 2
Alicja Rosolska (POL)/Michael Venus (NZL) vs.Andreja Klepac (SLO)/Dominic Inglot (GBR)

Court 8 11:00 AM
Girls’ Singles – Round 1
Pei Hsuan Chen (TPE) vs.Hailey Baptiste (USA)
Girls’ Singles – Round 1
Whitney Osuigwe (USA) [7] vs.Simona Waltert (SUI)
Boys’ Singles – Round 1
Tomas Machac (CZE) vs.Constantin Bittoun Kouzmine (FRA)
Girls’ Singles – Round 1
Ellie Douglas (USA) vs.Xiyu Wang (CHN)
Girls’ Singles – Round 1
Taylor Johnson (USA) [10 vs.Tatiana Pieri (ITA)
Girls’ Singles – Round 1
Kamilla Rakhimova (RUS) vs.Claire Liu (USA) [6]

Court 10 11:00 AM
Girls’ Singles – Round 1
Anri Nagata (JPN) vs.Elena Rybakina (RUS) [11]
Girls’ Singles – Round 1
Sofia Sewing (USA) vs.Varvara Gracheva (RUS)
Boys’ Singles – Round 1
Abhimanyu Vannemreddy (IND) vs.Clement Tabur (FRA)
Girls’ Singles – Round 1
Maria Lourdes Carle (ARG) vs.Amina Anshba (RUS)
Boys’ Singles – Round 1
Thiago Seyboth Wild (BRA) vs.Rayane Roumane (FRA)
Boys’ Singles – Round 1
Rudolf Molleker (GER) [14] vs.Alejandro Davidovich Fokina (ESP)

Court 14 11:00 AM
Women’s Singles – Round 3
Veronica Cepede Royg (PAR) vs.Mariana Duque-Marino (COL)
Women’s Doubles – Round 3
Irina-Camelia Begu (ROU)/ Saisai Zheng (CHN) vs.Ying-Ying Duan (CHN)/Shuai Peng (CHN)
Men’s Doubles – Round 3
Fernando Verdasco (ESP)/Nenad Zimonjic (SRB) vs.Sam Groth (AUS)/Robert Lindstedt (SWE)
Mixed Doubles – Round 2
Katarina Srebotnik (SLO) [4]/Raven Klaasen (RSA) [4] vs.Lucie Hradecka (CZE)/Marcin Matkowski (POL)

Court 15 11:00 AM
Boys’ Singles – Round 1
Nikita Mashtakov (UKR) vs.Michael Vrbensky (CZE)
Girls’ Singles – Round 1
Xin Yu Wang (CHN) vs.Olga Danilovic (SRB) [9]
Boys’ Singles – Round 1
Matias Soto (CHI) vs.Alexei Popyrin (AUS) [3]
Girls’ Singles – Round 1
Olesya Pervushina (RUS) [12] vs.Jule Niemeier (GER)
Girls’ Singles – Round 1
Barbora Matusova (SVK) vs.Ekaterina Vishnevskaya (RUS)
Boys’ Singles – Round 1
Nicola Kuhn (ESP) [11] vs.Marvin Moeller (GER)

Court 16 11:00 AM
Boys’ Singles – Round 1
Blake Ellis (AUS) vs.Sebastian Baez (ARG) [13]
Girls’ Singles – Round 1
Lara Schmidt (GER) vs.Diane Parry (FRA)
Boys’ Singles – Round 1
Valentin Royer (FRA) vs.Ondrej Styler (CZE)
Girls’ Singles – Round 1
Bianca Andreescu (CAN) [3] vs.Loudmilla Bencheikh (FRA)
Girls’ Singles – Round 1
Marta Paigina (RUS) vs.Emeline Dartron (FRA)
Boys’ Singles – Round 1
Olukayode Alafia Damina Ayeni (USA) vs.Mohamed Ali Bellalouna (TUN)

Court 17 11:00 AM
Boys’ Singles – Round 1
Zsombor Piros (HUN) [4] vs.Maxence Broville (FRA)
Boys’ Singles – Round 1
Juan Pablo Grassi Mazzuchi (ARG) [15] vs.Matteo Martineau (FRA)
Boys’ Singles – Round 1
Dan Added (FRA) vs.Uisung Park (KOR)
Girls’ Singles – Round 1
Mylene Halemai (FRA) vs.Marta Kostyuk (UKR) [4]
Girls’ Singles – Round 1
Denisa Hindova (CZE) vs.Emily Appleton (GBR) [13]
Girls’ Singles – Round 1
Clara Burel (FRA) vs.Amanda Anisimova (USA) [2]

Court 18 11:00 AM
Girls’ Singles – Round 1
Carson Branstine (CAN) [8] vs.Paula Arias Manjon (ESP)
Boys’ Singles – Round 1
Jurij Rodionov (AUT) [12] vs.Nikolay Vylegzhanin (RUS)
Girls’ Singles – Round 1
Giulia Morlet (FRA) vs.Maria Jose Portillo Ramirez (MEX)
Girls’ Singles – Round 1
Daniela Vismane (LAT) vs.Zeel Desai (IND)
Girls’ Singles – Round 1
Maria Camila Osorio Serrano (COL) [15] vs.Ayumi Miyamoto (JPN)
Boys’ Singles – Round 1
Artem Dubrivnyy (RUS) vs.Chun Hsin Tseng (TPE)